Når må fakturaen sendes?

Kalender

Fakturaer skal sendes fortløpende til kundene dine. Her går vi gjennom reglene.

Generelt gjelder likevel Bokføringsforskriften § 5-2-2  som krever at faktura skal utstedes så snart som mulig og senest 30 dager etter levering av varen/tjenesten.

Dersom leveransen skjer månedelig, er fristen 15 virkedager fra leveringsdato, jfr paragraf 5.2.3 i samme forskrift.

Tjenester som leveres løpende (f.eks. abonnementer, serverleie osv.) skal faktureres senest én måned etter utløpet av den ordinære merverdiavgiftsterminen.

Enkelte tjenester og varer kan faktureres inntil ett år i forveien, før levering finner sted. Ifølge Bokføringsforskriften § 5-2-7 gjelder dette persontransport, servering, abonnementer, leier, avgifter og lignende. Det samme gjelder salgsdokumentasjon som gjelder adgang til museer, gallerier, fornøyelsesparker og opplevelsessentre eller rett til å overvære idrettsarrangementer. Salgsdokumentet skal så langt det er mulig utstedes i samme kalenderår som leveringen finner sted. Se egen artikkel om dette.

Få nyhetsbrev fra Conta

Meld deg på vårt nyhetsbrev og hold deg oppdatert. Vi sender ut nyheter og nyttig informasjon om Conta-tjenestene.